5 wskazówek-jak wybrać fotografa

Czym kierować się wybierając fotografa na wesele.

1. Profesjonalny fotograf, wujek czy gość?
 
Jak wiadomo wesele wiąże się  z ogromnymi kosztami, i każdy szuka – na czym zaoszczędzić. Bardzo często staramy się zaoszczędzić  1000zł lub więcej w przekonaniu że gość na weselu, lub najbliższa osoba z rodziny wykona dla nas zdjęcia „…bo przecież wujek robi ładne zdjęcia..” Po głębszych i dokładniejszych przemyśleniach okazuje się że to nie jest dobry wybór. Okazuje się że goście na weselu chcą się bawić, tańczyć, wypić za zdrowie Pary Młodej i niekoniecznie myślą aby biegać po sali z aparatami. Zawodowy fotograf to jednak zupełnie inna jakość, doświadczenie i ciężka praca.  
 
Wybierając fotografa dostaniemy wspaniały album z obrobionymi zdjęciami / lub fotoksięgę, a wujek da nam najwyżej płytę CD która często okazuje się płytą ze średnimi i nieobrobionymi zdjęciami.
 
 
 
2. Po czym poznać profesjonalistę?
 
Każdy fotograf zajmującu się zawodowo zdjęciami ślubnymi powinien prowadzić działalność gospodarczą, dzięki czemu mamy pewność że nie zajmuje się oprócz wykonywania zdjęć innym zawodem na etacie. Jest to o tyle ważne że gwarantuje pełną dyspozycyjność w dniu ślubu, unikamy tym samym nie oczekiwanych niespodzianek w stylu "przykro mi ale mam akurat delegację z pracy" albo " szef nie dał mi wolnego". 
 
 
 
3. Kiedy szukać fotografa.
 
Jeżeli chodzi o termin – niestety tutaj nie ma reguły. Tak jak można rezerwować fotografa 2 lata naprzód tak można to również zrobić tydzień przed weselem. Problem bardzo często polega na WOLNYM TERMINIE. Szukając fotografa na nasze wesele przeglądamy strony internetowe, blogi  zazwyczaj rok przed ślubem. Gdy już zdecydujemy się na tego jedynego fotografa który ma dla nas uwiecznić te wspaniałe momenty (zazwyczaj 3 m-ce przed ślubem) – bardzo często okazuję się że niestety ten termin od pół roku jest już zajęty. Tak więc warto rezerwację zrobić wcześniej (niekoniecznie od razu podpisując umowę ślubną).
 
 
 
4- Ile to kosztuje?
 
Na rynku znajdziecie wiele ofert cenowych fotografów. Czasami trudno jest porównać ich oferty,  operują oni różnymi pakietami usług oraz dodatkami. Jedni zakładają plener w czasie wesala, inni w zupełnie inny dzień. Część zamyka usługę dwoma płytami CD ze zdjęciami, a wybrani przygotowują bardzo pracochłonne foto-książki. Niemniej wszystko co jest dobre, musi kosztować. Ceny półprofesjonalnego i profesjonalnego sprzętu fotograficznego liczy się w dziesiątkach tysięcy złoty, dlatego usługi profesjonalnych fotografów nie należą do najtańszych. Przy tak intensywnej pracy fotografowie muszą wymieniać sprzęt, głównie aparat, średnio raz na 1,5 - 2 lata. Z tego względu trudno znaleźć ofertę dobrego fotografa poniżej 1500 zł. Ceny fotografów na rynku wahają się   od 700 do 4000 zł...
 
 
 
5. Sesja plenerowa.
 
Bardzo często chcemy aby plener był wykonany w dzień ślubu – unikający tym samych kolejnego makijażu, fryzury, ubierania sukni co bardzo często nie należy do przyjemności, oraz zaoszczędzony kolejny dzień.  Plener w trakcie ślubu jest rozwiązaniem bardzo ryzykownym i raczej większość zawodowców nie preferuje tego typu rozwiązań. Dlaczego?
Plener w trakcie ślubu wprowadza nerwowość wśród gości, którzy od dwóch godzin czekaja za młodymi, których fotograf zabrał na sesję. Bardzo często jesteśmy uzależnieni od pogody – co w przypadku deszczu? Sesja zdjęciowa po dwóch godzinach w kościele, kolejnych dwóch na sali, kilku tańcach gdzie młodzi nie wyglądają już tak promiennie, a sam fotograf ma ograniczony czas – raczej nie będzie to wymarzona sesja i z pewnością odbije się to na jakości.
Dla wielu fotografów plener ślubny to nic innego jak kreatywna sesja zdjęciowa, tutaj nie ma miejsca na pośpiech, bardzo często wybieranych jest kilka miejsc, średnio taka sesja trwa ok. 6 godzin i bardzo ważne- możecie sobie pozwolić na zabrudzenie sukni, garnituru – co często na nie ogranicza, a efektem są wspaniałe zdjęcia z sesji.
 

 

Powrót do bloga